Someone asked me about one of those pineapple bags while I was making mine. My answer was that it would be a thousand dollars - forty for materials and the rest for labor. It was taking ten minutes per row so $960 in labor would have been roughly $10 per hour. I was willing to do it, but she never mentioned it again. (She sewed so I think she believed me and felt that I was justified.)
no subject